Zanim kupisz projekt typowy

Znalezienie projektu, który w 100% procentach odpowiada oczekiwaniom i nie wymaga zmian to marzenie wielu inwestorów. Zadanie wydaje się proste. W końcu na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt tysięcy (!) gotowych projektów. Co zrobić, kiedy mimo wszystko, po przejrzeniu setek stron, na których prezentowane są typowe projekty oraz obejrzeniu sterty katalogów z projektami domów, nadal nie udaje się znaleźć „ideału”? Może warto rozważyć inną opcję? Rozwiązaniem w tej sytuacji jest projekt indywidualny.

Jeśli wśród przeglądanych projektów ciężko jest Ci znaleźć taki, który spełniłby wszystkie Twoje oczekiwania, wybierz taki, w którym zmiany do wprowadzenia będą niewielkie.

 

Jakie zmiany można wprowadzić w projekcie domu?

Są to zmiany, które nie ingerują w konstrukcję budynku ani w instalacje. Do takich zmian należy:

 • przesuniecie lub likwidacja ścian działowych,
 • przesuniecie lub likwidacja okien, drzwi,
 • likwidacja balkonu.

Zwróć uwagę na konstrukcję budynku, w szczególności na technologię wykonania stropu, wysokość pomieszczeń na poddaszu oraz rodzaj ogrzewania. Każdy projekt budowlany musi zawierać charakterystykę energetyczną budynku, w której określone jest źródło ogrzewania budynku, a zatem decyzję o sposobie ogrzewania należy podjąć już na etapie wyboru projektu i uzyskania pozwolenia na budowę. Można to będzie zmienić w trakcie budowy, ale tym tematem zajmiemy się w osobnym wpisie. Jeśli masz wątpliwości lub coś nie jest dla Ciebie jasno opisane, pamiętaj, że zawsze możesz zapytać o szczegółowe informacje pracownię, która oferuje dany projekt.

Jeśli nadal mimo godzin spędzonych przed ekranem komputera nie udało Ci się znaleźć projektu spełniającego wymienione wyżej wymagania – nie martw się! Jesteś gronie całkiem sporej rzeszy klientów w podobnej sytuacji. Mieszanka danych wyjściowych takich jak:

 • wytyczne planu miejscowego,
 • kształt i wielkość działki
 • jej orientacja wobec stron świata,
 • osobiste preferencje klientów

zwyczajnie powodują, że tylko części inwestorom udaje się znaleźć odpowiedni projekt, który można później bez drastycznych zmian zaadaptować.

 

Co zrobić, jeśli nie możesz znaleźć gotowego projektu domu spełniającego Twoje oczekiwania?

Chętnie przygotujemy projekt indywidualny. Takie rozwiązanie na pierwszy rzut oka wydaje się drogie i ekskluzywne. Z pewnością jest wygodniejsze i lepiej odpowie na zapotrzebowania klienta. A co z kosztami? W rzeczywistości sumując WSZYSTKIE koszty związane z adaptacją domu typowego (koszt zakupu projektu, a potem adaptacji i wprowadzenia skomplikowanych zmian) często okazuje się, że cena końcowa jest porównywalna z ceną za projekt domu indywidualnego. A zalety takiego rozwiązania są wielorakie.

 

Projekt indywidualny – dlaczego warto?

Przede wszystkim przy projekcie indywidualnym istnieje możliwość przemyślenia i przedyskutowania różnych wariantów w celu znalezienia rozwiązania dostosowanego optymalnie pod względem:

 • funkcji,
 • wielkości budynku
 • i jego wyglądu.

Sama dokumentacja projektowa jest zrobiona dokładnie i jednoznacznie. Zawiera te i tylko te elementy, które w trakcie budowy mają być zrealizowane. Wykonawca nie ma wątpliwości w kwestii tego, co i jak ma budować. Pozwala to oszczędzić wielu nieporozumień i nerwów w trakcie budowy.

Dodatkowe pieniądze zainwestowane w projekt indywidualny z dużym prawdopodobieństwem wrócą do Twojej kieszeni dzięki zastosowaniu bardziej racjonalnych, adekwatnych do potrzeb rozwiązań projektowych.
Projekty typowe są opracowane z myślą o możliwości realizacji ich w prawie każdej strefie klimatycznej kraju a konstrukcja jest obliczona „z zapasem” na pokrycie wymagań dla 90% kraju. Często też spotkałam się z różnymi wariantowymi rozwiązaniami na przykład stropu. W takiej sytuacji chociaż strop był różny, to już ściany nośne i fundamentowe takie same. Tego rodzaju ” uniwersalne” projekty cechuje projektowanie z myślą o najbardziej niesprzyjających okolicznościach, które niekoniecznie potem występują.

W projekcie indywidualnym konstrukcja jest projektowana dokładnie dla naszej strefy klimatycznej. Jest też optymalnie dobrana dla danej technologii ścian, stropu i konstrukcji dachu. To jak już pewnie się domyślasz, przekłada się bezpośrednio na ilość materiałów budowlanych (czytaj: niższy koszt) oraz łatwość wykonania.

 

Podsumowując PROJEKT INDYWIDUALNY domu to:

 • różne warianty i lepsze dopasowanie do potrzeb inwestora
 • realizacja pomysłów klienta i lepsze wykorzystanie działki
 • rozwiązanie dla właścicieli „trudnych” działek, na których problematyczne jest wkomponowanie typowego projektu domu z katalogu
 • cena za projekt zbliżona do sumy kosztów, jakie ponosi inwestor przy zakupie i adaptacji gotowego projektu oraz wprowadzenia w nim skomplikowanych zmian
 • dokładna i jednoznaczna dokumentacja
 • inwestycja w rozwiązania projektowe
 • konstrukcja zaprojektowana dokładnie dla naszej strefy klimatycznej
 • dokładność i oszczędność w projektowaniu
 • zoptymalizowana konstrukcja oraz technologie
 • ekonomia: niższe koszty materiałów i wykonania

 

Jeśli nie znalazłeś jeszcze projektu domu swoich marzeń, sprawdź, co może Ci zaproponować nasza pracownia.
Zapytaj o projekt indywidualny.

M2 zdjecie w tle
A jeśli nawet znalazłeś już właściwy projekt i jeszcze go nie kupiłeś – odwiedź naszą pracownię. Najprawdopodobniej będziemy mogli zaproponować Ci korzystny rabat.

Zobacz nasze projekty indywidualne!